Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower on grass hero image
(Image credit: Joanne Lewsley/Future)
Ideal Home Verdict
Reasons to buy
    Great cutting
    Easy assembly
    Perfect for large or hilly lawns
    6 cutting heights
    Powerful motor
Reasons to avoid
    Large footprint
    Not for small gardens
    Heavy to move up and down levels
Latest Videos From
Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower product specifications
Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower side view
  • Engine size: 196cc
  • Engine type: 4-stroke OHV single-cylinder
  • Rated power: 4.2kW
  • Drive: Self-propelled
  • Starting system: Recoil
  • Cutting height: 25mm-75mm (6 cutting heights)
  • Cutting width: 510mm / 51cm
  • Cutting options: Rear discharge, side discharge, mulching and cut & collect
  • Grass collector: 70L
  • Deck material: Steel
  • Dimensions: 1580 x 550 x 1050mm
  • Weight: 37kg
  • Warranty: 3 years
Unboxing the Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower
Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower in a box
Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower unboxed
Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower parts
Mowing the lawn with the Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower
Hyundai HYM510SP Petrol Lawn Mower in action
You can select one of 6 cutting heights, anywhere from 25mm to 75mm in height, so you have plenty of options depending on what you prefer. It’s easy to switch between cutting options by moving the lever to the side of the mower. We went for a medium length on the in-laws, which had already been mowed a few weeks before. The results were great - very even and healthy-looking grass.